Ana Sayfa / Sağlık / Bayan ve Erkekte Fetiş – Ayak Fetişi Duygusu
Bayan ve Erkekte Fetiş - Ayak Fetişi Duygusu

Bayan ve Erkekte Fetiş – Ayak Fetişi Duygusu

Bayan ve Erkekte Fetiş – Ayak Fetişi Duygusu

Fetişin ne demek olduğunu ben sunucumuzda havlayan bir nickle tanıdım. Çok asap bozucu birisinin size sürekli havladığını düşünün. Bu konuyu araştırmaya başladım. Aslında gerçek hayatında belli bir saygınlığı olan bu arkadaşımız. Neden bu şekilde yaptığını sorduğumda, kendisinin aslında çocukluktan buyana, ayak ve ayakkabılara karşı bir sevgisinin olduğunu söylemişti. Bu durumu araştırdığımda, Fetiş kelimesine ulaştım araştırmaları derinleştirdiğimde, Fetişin bir psikolojik bozukluk olduğunu, kişinin gelişimi sırasında, cinsel olarak karşı cinsin herhangi bir yerine odaklandığını, bir türlü odaklandığı bölgenin dışına çıkamadığını, bu durumunda, fetiş duygusal bozukluklarını oluşturduğu neticesine ulaştım

Fetiş’ in kelime anlamı: İlkel toplumlarda, uğur getirdiğine inanılan, insanı koruduğuna inanılan, tapınılan manasına gelir. Kelime anlamı bu şekilde açıklanmakta eski dinlerin bazılarında bitki,hayvan, taş nesnelere tapmak şeklinde başlamış, ilkel büyü ve Fetiş bir arada olduğundan büyücülere ” fetişciler ” denmekteydi. İslam dininden önce Kabe de bulunan bütün putlar tapınmak amaçlı yapılan fetişler (nesne) lerdir. Çoğu Afrika’da yaşayan fetişler günümüzde de var sayıları giderek azalmaktadır. Cansız eşyaları uğur sayan, düşmanlarını fetişlerle büyülemek inancı, Fetişizmden kalma inanışlardır.

Fetiş çeşitleri

Ayak fetişine gelince; kişinin cinsel kimliği oluşurken vücudun ayak ve bacaklarına odaklanmış, cinsel isteklerini, bacak bölgesine bakarak, gidermiş, ve bilinç altında yer etmiş ve bu yer etmeyi abartmış olması, diğer karşı cinslerin bacak veya ayak bölgesine bakmaktan haz duyması şeklindedir.

Fetiş duygular bir hastalık mıdır? tartışması hala süre giden netlik kazanmamış bir olgudur. Fetiş bayanlar var mıdır? sorusuna da yazımızda yer vereceğiz.

  • Gizli Fetişler
  • İnanışları gereği fetişler
  • Bacak Fetişleri
  • Ayak fetişleri

Kişilerin cinsel duygularını gıcıklayan, cinsellik bölgesinin dışında vücudun herhangi bir yerine odaklanan, cinsel istek uyandıran bilinç altı bir durumdur. Bu durum sadece erkelere mahsus bir durum olmayıp bayanlarda da, fetişler vardır.

Fetişe örnek verecek olursak: başında ayaklar yada bacaklar gelebilir. Ayak başlı başına normalde cinsellikle eleştirilmez . Fetiş olan kişiler bu durumu biraz abartmış olabilir. Kısacası ilgi duyulan obje kişinin bilinçaltında cinsel kodlamalar yapar ve yeri geldiğinde ortaya çıkar.

Fetişler ve İlgi Alanları

Ayak erkelerde cinsel unsurlardan biridir, bazı ülkelerde yapılan araştırmalarda, doğrulanmıştır. Erkelerde kadın ayakları göze en hoş gelen, cinsel duygularını uyandıran bir durum olarak ortaya çıkmakta, erkek ayaklardan, şiddetle tahrik olmaktadır.
Bazı erkekler, kadın ayağına karşı bağlılık aşırı bir boyutlara ulaşmakta ve «ayak fetişizmi» adı verilen psikolojik olan takıntı meydana getirmektedir. Bazı kadınlarda ise en yaygın görülen fetiş objesi olarak erkeğin poposu olarak tanımlanabilir. Tarafsız düşünecek olursak Fetişizmin cinsellik yönden masum ve cinsel hayata renk verici olduğu da uzmanlar tarafından söylenmektedir. Partnerler hangi uzvunu beğeniyorsa, bir birlerine söylemeliler, bu durum her iki tarafında hoşuna gidiyorsa, burada bir hastalıktan söz etmek mümkün değildir.

Ayak fetişizmi bireyin sosyal ve ailevi yaşantısını etkiliyor ve başkalarını huzursuz edecek boyutlara ulaşıyorsa bu noktada bir sorun olduğu akla getirilmelidir ve psikolojik tedavi yoluna gidilmelidir.
Her insanın gizli yada açık bir fetişi bulunmaktadır, bireylerde cinsellik uyandıran nesneler görüldüğü zaman cinsel duyguları bir anda kabarır ve o olgu her tekrarlandığında olan ilgisi daha da çoğalmaktadır. Bu obje değişken olabilir mesela: parfüm, iç çamaşırı, kadın giysisi yada çorap, ayakkabı olabilmektedir. Psikologlar ayakkabı fetişinin, ayak fetişine göre daha yaygın olduğunu söylemektedir. Fetişler de Bazen bu iş mazoşistliğe kadar gidebilir.

Sağlıklı YAŞAMLAR..

İlginizi Çekebilir..

tatlialem sohbet

Cinsellik ve Horlama

Cinsellik ve Horlama Horlamak Cinsel Hayatı Kötü Etkiliyor Tıbbi dili uyku apnesi olan ama halk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*