Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ana Sayfa / Sohbet Odaları / Berat Kandili Sohbeti
tatlialem sohbet

Berat Kandili Sohbeti

Berat Kandili Sohbeti

Allah’ın selamı rahmeti mağfireti ve hidayeti üzerinize olsun.

Tatlialem.net sohbet sunucu olarak bu kezde sizlerle  güzel bir ”Berat Kandili Sohbeti” paylaşmak istedik.

Berat ne demek; temize çıkıp aklanma, borçtan kurtulma, sorumluluktan ve cezadan kurtulma anlamına gelir. Berat kandili, yarattıklarına rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli edip, kullarına bağışlanma içi kapılarını sonuna kadar açtığı bir gün; İnananların dualarının Allah katında karşılık bulduğu, günahlarını affettiği, İnsanların yaptığı ibadetleri normal günlerden kat kat daha fazla ödüllendirdiği bir zaman. Rahmet gecesi olarakta adlandırılmıştır. Mübarek günlerde sohbetimize konu ettiğimiz ” Berat Kandili Sohbeti” 

Berat Kandili Sohbetimize Bismillah diyerek başlayalım;
Amin..
Allah’ın selamı Berat ların alınacağı bir gece, bu gece Allah’ ın bütün kapılar sonuna kadar açılıyor bu gecenin rahmeti nisan yağmuru gibi akıyor. Rahmet merhametin bol olduğu bir gece. Bu gece Yüreklerimizi Allah’la birleşim hep beraber amin diyelim beraatimize hamd ile başlayalım;

“Elhamdülillâhi Rabbil-‘âlemîn.
Vel-‘âkıbetü lil-müttekîn.
Vessalâtü vesselâmü ‘alâ Rasûlinâ Muhammedin ve ‘alâ âlihî ve sahbihî ecma’în.
Rabbenâ takabbel minnâ inneke ente’s-semî’ul-‘alîm.
Ve tüb ‘aleynâ yâ Mevlânâ inneke ente’t-tevvâbür-rahîm.
Vehdinâ ve veffiknâ ilel-hakkı ve ilâ tarîkın müstekîm.
Va’fu ‘annâ yâ Kerîm.
Va’fü ‘annâ yâ Rahîm.
Vağfir lenâ zünûbenâ bi fadlike ve keramike yâ ekramel-ekramîn veya erhamer-râhımîn. Ya gaffur, ya rahman, ya rahim, ya settar, ya muhlis, ya tevvaf, ya tevaf, ya teavff.
Ey yarabbi üç aylar içinde Beraat Kandilin değil beraberim Görüldüğü bir gece değil rahmetin bir mevsim gibi bir insan gibi bir ufkumuzu tamamen sana bileceği saracağını bir dönemdeyiz bu gece Ramazan Ayı’na çok az kaldığını habercisi olan bir gece bu gece rahmeti mağfireti nasılsın hidayeti bütün vücudumuzu ruhumuzu çepeçevre kuşattı bir gece bu gece Sevgili sultanını Allah nebisinin sabahlara kadar; ya Gafur, Ya Rahman, Ya Rahim, Ya Settar , ya tevvab diyerek, sabahlara kadar mübarek ellerini açıp yalvardığı mağfiret gecesi. ” Bu gece Salihlerin gecesi bu gece Rabba yönelenlerin gecesi, bu gece sadıkların gecesi, bu  gece Merhametine sığındığımız gece. Bu gece ellerini açıp da senden affına sığındığımız gece. Rabbim senden başka ilah, Senden başka gidecek kapı yok ki,  Rabbım bizi kapından boş çevirme” diye yalvaranların gecesi , bu gece Seher edenlerin gecesi, bu gece; Yarabbi Yunus Aleyhisselam’ın yalvardığı gibi sana yalvarıyoruz. Ya Rabbi İbrahim Aleyhisselamın ateşe atıldığında sana yöneldiği gibi ateşi yakmaması için sana yalvardı gibi yalvarıyoruz :
Kulnâ yâ nâru kûnî berden ve selâmen alâ ibrâhîm(ibrâhîme):
“Ey ateş! İbrâhîm (A.S)’a (karşı) soğuk ve selâmet (zararsız) ol.” dedik.
bu gece kıblenin değiştiği gece, bu gece Mescidi aksaya yönelmiş uzun süre Mescidi aksaya yönelerek dua etmiş Namaz kılmış rahmet peygamberi’ nin bütün peygamberlerin mirasçısının Muhammed Mustafa efendimizin yüce Allah’a yalvardı bir gece.
Yüce Allah’ın emriyle Hazreti Peygamberin bir anda saftan yan tarafa dönerek Mescidi aksa dan, Mescid-i Haram Kabe-i muazzama’ya döndüğü özel bir gece.
hazreti peygamberin bütün ruhuyla Allah’a yalvardığı bir anda Cebrail tam namazın ortasında geliyor ve Mescidi Haram yönüne doğru dön Muhammed dediği ve Peygamberimiz Allah Rap’in ortasında dönecek Cemaat ve onunla beraber döndüğü bir gece. İşte bu gece böyle bir gece.

Allah’ın bütün kapılarının ardına kadar açılmak suretiyle insanları rahmet Okyanus’unun derinliklerine doğru götürdü güzel bir gece. Yarabbi ilahi, Yarabbi bu gece de sana dönmüşüz. Yarabbi bu gece sadece sana yönelmiş, bu gece de senin huzuruna gelmişiz, Rabbim bu gecenin hürmetine biz günahkar kullarına şefaat et, günahlarımızı bağışla. Yarabbi bizi helak etmek isteyen bizi bölmek isteyen birbirimize düşürüp karşı karşıya getirmek isteyenlere ve şer güçlere fırsat verme. Yarabbi bu aziz Vatan üzerinde kelimeyi tevhit vardır. Bu Aziz Vatan üzerinde şehitlerin kanı vardır. Birliğimize bütünlüğümüzü daim kıl Amin…

İlginizi Çekebilir..

tatlialem sohbet

 Omegla Sohbetler

 Omegla Sohbetler TatLiaLem.NET gün geçtikçe gelişen ilerleyen teknolojiye ayak uydurarak kendini yenileyerek varsa hataları onları bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*