Ana Sayfa / Sağlık / Et Benlerinde Melanom Kanser Riski Nedir?
Et Benlerinde Melanom Kanser Riski Nedir
Et Benlerinde Melanom Kanser Riski Nedir

Et Benlerinde Melanom Kanser Riski Nedir?

Et Benlerinde Melanom Kanser Riski Nedir?

Acrochordon molluscum pendulum olarak adlandırılan et benleri, tıbbi olarak tümüyle zararsız oluşumlardır. Bu tür benlerin kansere dönüşme riskleri yoktur.

Et benlerinde tehlikeli olanlar Melanom, yani kanser olanlarıda vardır.

Melanom: Kötü huylu bir kanser türü olmakla beraber koyu renkli bir pigment olan melanin üreten hücrelerdir ve cilt renginden sorumludurlar. Çoğunlukla deride bulunmasının yanısıra bağırsaklar ve göz gibi vücudun diğer bölgelerinde de bulunabilirler. Melanom, vucudun Malign Melanom, melanosit içeren herhangi biryerinden kaynaklana bilir.

Melanoma nasıl bir kanser türü?

Bilinen kanser tiplerinin içinde en hızlı ilerleyen ve en çok ölüme neden olan benlerden çıkan bir kanser türüdür. Melonomun % 35`i benler üzerinde görülmektedir, sağlam görünen deri üzerinde görülebilir.

Peki, kanser riskini ortadan kaldırmak mümkünmüdür? çok sayıda beni olanlar belli aralıklarla doktor kontrolüne gitmelidir. Güneş başlı başına tetikleyici faktör olduğu için güneşten korunmalı, sürtme, çararak zedelememeliyiz bu konulara dikkat etmeliyiz. Kabarık olan benlerin daha tehlikeli olduğu yönünde yanlış bir biligelnme olmakla beraber, deriden kabarıklaştıkça tehlike azalır. Doğum lekesi gibi büyük benler daha tehlikelidir. Melanoma dönüş riski bulunan benler 20 cm üzerine çıkan benlerdir. Ben aldırmakla, tehlike bitmiş sayılmıyor, çünkü benler sürekli yenileri çıkabilir.

Benlerin tehlike oluşturması, benler de ortaya çıkan ani değişimler kanama, renk değişikligi, kaşınma, gözle gören büyümeler çok önemlidir. Bu gibi durumda hemen doktora baş vurulmalıdır.

Risk Faktörleri:

*Güneş ışığına maruz kalma

*Normal olmayan siğiller

*Doğal olmayan ultraviyole ışığına maruz kalma

*Beyaz ırk ve 20 yaşından büyük olmak

*Ailede melanoma öyküsü bulunması

* sarışın ve mavi gözlü, Kızılarda risk fazladır.

Melanom Türleri

  1. Lentigo maligna
  2. Lentigo malign melanom
  3. Yüzeysel yayılan malign melanom
  4. Akral lentijinöz malign melanom
  5. Mukozal malign melanom
  6. Nodüler malign melanom
  7. Polipoid malign melanom
  8. Desmoplastik malign melanom
  9. Amelanotik malign melanom
  10. Yumuşak doku melanomu

Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre her yıl dünya genelinde 48.000 kişi melanom ile ilişkili nedenlerden dolayı hayatını kaybetmektedir.

Dünya örgütünün bu açıklamaları her yıl değişmekle birlikte. Herkesin dikkat etmesi gereklidir uzman doktorların uyarılarını dikkate almalı, beklenmeyen bir değişiklikde doktororumuza baş vurmalıyız. Zararsız denilen benler öldürücü olabilir.

Her bende kanser değildir. Şüphe ettiğimiz ani değişiklir, fark edildiğinde, gerekli kontrollerimizi yaptırmamız, risk grubunda olan, insanların, yılda 2 kez kontrollerini aksatmamaları durumunda, erken teşhisle, melanomdan korkmamız için bir sebep kalmaz.

İlginizi Çekebilir..

tatlialem sohbet

Cinsellik ve Horlama

Cinsellik ve Horlama Horlamak Cinsel Hayatı Kötü Etkiliyor Tıbbi dili uyku apnesi olan ama halk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*