Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ana Sayfa / Bilgisayar ve İnternet / Google Nasanın Son Keşfini Doodle Yaptı
Google Nasanın Son Keşfini Doodle Yaptı
Google Nasanın Son Keşfini Doodle Yaptı

Google Nasanın Son Keşfini Doodle Yaptı

Google Nasanın Son Keşfini Doodle Yaptı

23  Şubat 2017 Google’nin Seven earth-sized exoplanets discovered başlığı altında yaptığı doodle Nasa’yı unutmadığını kanıtladı.. Keşfedilen yedi adet toprak büyüklükte dünyalar olduğunu Nasa kendi sitesinde yapmış olduğu resmi yazısında açıkladı.. Bu dünyalar kendi dünyamız büyüklüğünde ve bir sistem içerisinde aynı bizim dünya ve sistemimize benzeyen ilk izlenimler ortaya koyduğu yönünde açıklama yapan Nasa, bu gezegenlerden 3’ü yaşanabilir olabileceğini ve kayalık bölgelere sahip olduğu, kayalık bölgelere sahip olan bu dünyaların büyük ihtimalle likit su barındırabileceği yönünde açıklamalar yaptı.

Dünyamıza yaklaşık 40 Km ışık yılı uzaklığında olan bu gezegen isteminin güneşine TRAPPIST-1 adı verilirken yoğunluklarına bakılarak bu dünyaların kayalık bölgelere sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca TRAPPIST-1 güneş sistemindeki yıldızların birbirine çok yakın olduğu açıklamalara ekendi. Sistemdeki En uzak noktadaki gezegenin ise kartopu benzeri bir dünya olabileceğini dile getiren Nasa, gözlemlemelerin devam ettiğini ve bu yeni dünya sistemi gezegen kolonisinin  araştırılıp doğru sonuçlar ile kesin sonuçlar elde edeceğini belirtti.

İlk araştırmalara göre TRAPPIST-1, güneş’in kütlesinin yüzde 8’i kadar  ve güneş’in %11’i çapındadır. sıcaklığı yaklaşık 2550 kelvin’dir ve 500 milyon yaşındadır. Güneşimiz yaklaşık 4.6 milyar yaşında ve 5778 kelvin sıcaklıktadır. Bu sonuçlara göre ise TRAPPIST-1 Cüce bir yıldız olup güneşimizden hemen hemen yarı yarıya daha soğuk olduğu ortaya çıkmaktadır. Buna istinaden 7 gezegen birbirine yeteri kadar yakınsa solar enerji alabileceği ve bu enerji neticesinde de canlılara uygun yaşam koşulları olabileceği belirtiliyor.

Spitzer keşfini takiben NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu, yaşanabilir dünyaları ve bir diğer gezegen dahil dört gezegenin taramasını başlattı. Bu gözlemler, bu gezegenlerin çevresinde, Neptün benzeri gaz halindeki dünyalara özgü, kabarık, hidrojen baskın atmosferlerin varlığını değerlendirmeyi amaçlıyor.

Şimdi Aklımıza Gelen Soru İse Evrende Yalnız mıyız?

İlginizi Çekebilir..

wordpress 301

Ana Sayfa Hariç 301 Yönlendirmesi Yapmak (WordPress)

Ana Sayfa Hariç 301 Yönlendirmesi Yapmak (WordPress), Evet sevgili Tatlialem kullanıcıları, bu yazı dizimizde webmaster …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*