Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ana Sayfa / Sağlık / Hızlı Yemek Yemek Zararlı Mı?
Hızlı Yemek Yemenin Zararları
Hızlı Yemek Yemek

Hızlı Yemek Yemek Zararlı Mı?

Hızlı Yemek Yemek Zararlı Mı?

Yediğimiz Yemekleri iyi Çiğnememenin Zararları.
Merhaba Tatlialem sakinleri;
Bu yazımızda dünya nüfusun %75’i nin problemi olan hızlı yemek yeme alışkanlığının zararlarını hakkında konuşacağız. Dünyanın ve ülkemizinde başlıca problemlerinden biri olan obezitenin altında yatan etkenlerden en büyüğü hızlı yemek yeme alışkanlığıdır. Hızlı yemek yeme alışkanlığı kendi psikolojimizde oluşmuş yada sosyal çevremizden bize bulaşmış, çoğunlukla acele yada zamandan tasarruf etmek için yaptığımız kötü bir beslenme türüdür. Hızlı yemek yiyerek hem sağlığımızı hemde psikolojimizi aslında istemeden de olsa bozuyoruz. Nasıl mı?

Ağzımıza aldığımız her lokmayı iyi çiğnemek çok önemlidir. Ne kadar iyi çiğnersek öncelikle midemize yardım etmiş oluruz. Lokmaları diri diri yutmak, midemize giden yemek borusunu zorlayarak tahrişe yol açacağı gibi, bu tahriş neticesinde de çeşitli enfeksiyonlara maruz kalabiliriz. Bu enfeksiyonlara iyi çiğnenmemiş ekmek kenarları gibi ve diğer sert yiyeceklerin, yemek borusuna verdiği tahrişleri örnek verebiliriz. Midemizde ki etkileri ise bizi daha fazla zora sokacak kadar tehlikeli olabilir.

Bildiğiniz üzere hızlı yemek yemek iyi çiğnenmemiş ve diri olan parçalara neden oluyor. Midenize bu lokmaları gönderdiğimizde, ona daha fazla iş yüklemek gibi bir durum söz konusu oluyor. Mide bu lokmaları öğüte bilmesi için harcadığı sıvı miktarı o kadar fazla oluyor ki, bu sıvının fazla oluşu mide duvarını zedeleyerek daha büyük problemlere yol açıyor. Sadece mide duvarıyla da kalmıyor mide kapağı zarar görüp reflü oluşmasına kadar gidebiliyor..
Bilinen o ki uzmanların istatistiklerine bakarak, mide kanseri ve çeşitli kanser türlerinin oluşumunda en büyük rol oynayan sağlıksız beslenme unsuru olarak kabul edilen hızlı yemek yeme alışkanlığı sadece hastalığa değil obeziteye, kalp damar hastalıklarına, şeker ve diyabetik rahatsızlıklara da yol açabiliyor. Midemizde öğütülemeyen besinler aşırı kilolara yol açabiliyor.

Midemizin çalışma zamanlaması mükemmeldir. Tam zamanında bağırsağa atıkları gönderir. Eğer bir bir öğünü çiğnemeden yutarsak mide işleve başlayıp onu öğütmeye çalışır, zamanı dolan bu öğün tam işlenmediği için kötü bir şekilde yarayan kısmı vücudumuza depolanır, posası ise atılmak için bağırsağa gönderilir. Tam öğütülmemiş bu posa bağırsağı zorlar ve bağırsak ve çıkış olan anüse kadar yaralara neden olabilir. Bunlar olmasa bile en basitinden kabızlığa yol açabilir..
Hızlı yemek yemek çok zararlıdır. daha sayılacak bir çok zararı vardır ama başlıcaları bile insanı hayatını etkileyecek unsurları taşımaktadır.. Lokmalarınızı iyi çiğneyin. Unutmayın uzmanlar bu konuda, her lokmanın 40 kez çiğnenmesi gerektiğini vurgulamışlardır. Sağlıklı günler dileriz..

İlginizi Çekebilir..

tatlialem sohbet

Cinsellik ve Horlama

Cinsellik ve Horlama Horlamak Cinsel Hayatı Kötü Etkiliyor Tıbbi dili uyku apnesi olan ama halk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*