Ana Sayfa / Sağlık / Obeziteyi Önlemek İçin Neler Yapmalıyız
Obezite tedavi
Obezite

Obeziteyi Önlemek İçin Neler Yapmalıyız

Obeziteyi Önlemek İçin Neler Yapmalıyız

Büyük bir hızla dünyada obezite giderek yaygınlaşıyor. Maalesef obezitenin bir çaresi yok. Metabolizma bozuklukları dışında tamamen beslenme biçimine bağlı olan obezitenin önlenmesi için beslenme alışkanlığının çocukluktan verilmesi gerekmektedir. Bireyin yaşaması ile direk alakalı olan aşırı kiloluların günümüzde artarak çoğalması, fastfood tarzı alışkanlıkların fala olması ve spor ve hareket olmamasıyla yakından ilgisi var.

Obezite dünyada çoğalarak yaygınlaşıyor.

Çocuk yaştaki şişman sayısı artması sağlık örgütlerini acil önlem almaya yönlendirdi. Her yaşta obeziteyle karşılaşıldığını belirten hekimler Özellikle hazır satılan gıdalara ve bizim market gıdaları dediğimiz rafine edilmiş gıdalara kolay erişim, fastfood beslenme biçiminin aşırı derecede artması, obezitenin her geçen gün çoğalmasının nedenler arasında bulunmaktadır. Çocukların okulda ve fastfood gıdalarını çok tüketmeleri de obeziteyi arttıran nedenler arasında, hareketsizlik, insanların yürüme alışkanlığından uzaklaşılması, düzenli yaptıkları egzersizlerin azalması da obezite yi etkileyen sebepler arasında yer alıyor. Beden kitle endeksini hesaplayarak çocuğun kilolarının fazla olup olmadığını örene bilirsiniz. Boy ile kilo oranının her yaş için normal değerleri var. Normal değerlere göre çocuğun beden kitle endeksi belirlenen rakamların üst seviyesinde çıktıysa bu çocukları kilolu grubunda yer alıyor.

OBEZİTEYİ ÖNLEMEK İÇİN ÇOCUKLARI SPOR VE EV TİPİ BESLENMEYE YÖNLENDİRELİM

Obezitede Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı bir ilaç tedavisi olmadığını ama önleme çalışmalar olduğu yönünde açıklamaları var. Ailelere çocukları fastfooddan ve özellikle rafineri işlenmiş gıdalardan uzak tutmaları, çocuklara beslenmesinde sebzeli ve eti çok olan yemeklerle doyurulması, unlu gıdaların yerine, şekerin daha az yer verildiği bir diyet programına geçilmesi öneriliyor.

Obezitenin oluşmasını önlemek için 10 altın kural;

1. Obeziteyi önlemek için sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

2. Obeziteyi önlemek için mümkün olduğunca aktif olmaya çalışın.

3. Obeziteyi önlemek için bol su içmeyi alışkanlık haline getirin.

4. Kilonuzu belli aralıklarda düzenli olarak kontrol edin.

5. Obeziteyi önlemek için beslenmenizden fastfood gıdalar ve diğer aburcuburları listenizden çıkarın.

6. Yılda en az 1 defa kontrol için gidin.

7. Eğer obezite belirtileri varsa öncelikle uzman bir doktor kontrolünden geçin.

8. Obezitedenin önüne geçmek için sadece aç olduğunuz zaman yiyin.

9. Obezitenin önüne geçmek için metabolizmayı hızlandıran yiyecekleri tüketmeye özen gösterin.

10. Obeziteyi önlemeye yardımcı olmak için uykunuzu düzene koyun.

Doktorunuza gittiğinizde mutlaka testlerinizi yaptırmasını isteyin, şeker hastalığı, aşırı yemenize sebep olabilir, tiroidbezlerinin normal çalışmaması obeziteye etkilidir, açlık kan-şekerinizi mutlaka ölçtürün.

Günlük hayatınızda en azından gitmek istediğiniz bir yere yürüme gide bilir, asansör binmek yerine, merdivenlerden çıka bilir, hareket kapasitenizi günlük 5000 adıma yükseltebilirsiniz. Yemeğe başlamadan önce kesinlikle, bir veya iki bardak su içmeye dikkat edin. Lezzetli yiyecekleri tüketirken, doymakla, tatmak arasında fark olmadığını düşün, tercihinizi tatmaktan yana kullanın.

İlginizi Çekebilir..

tatlialem sohbet

Cinsellik ve Horlama

Cinsellik ve Horlama Horlamak Cinsel Hayatı Kötü Etkiliyor Tıbbi dili uyku apnesi olan ama halk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*