Ana Sayfa / Sağlık / Over Kanseri ve Riskleri Nedir
tatlialem sohbet

Over Kanseri ve Riskleri Nedir

Over Kanseri ve Riskleri Nedir

Yumurtalık kanseri ile detaylı olarak hazırladığımız makalede siz okuyucularımızın anlayacağı bir dilde hazırlamaya gayret ettik. Konunun anlaşılır olması bağlamında 8 ana başlıkta bölümler halinde ”Over Kanseri ve Riskleri Nedir” ana başlığı altında detaylandırdık. Tüm okuyucularımıza sağlıklı günler.

Yumurtalık (Over) Kanseri

Yazının İçeriği:

Konuyla alakalı “Yumurtalık (Over ) Kanseri”  bilgileri aşağıdaki sağlık yazımızda bulabilirsiniz.

Over kanseri bağlamında konuyu aşağıda bölümler halinde ele aldık:
1-Overler (Yumurtalıklar)
2-Yumurtalık kistleri
3-Riskler ve nedenleri
4-Yumurtalık kanseri taraması
5-Belirtiler
6-Bir uzman hekime görünmeli miyim?
7-Yumurtalık kanseri çeşitleri nelerdir?
8-Yumurtalık (Over) kanseri ile ilgili mutlaka Hekiminize sorunuz

Overler (Yumurtalıklar)

Yumurtalık kanseri Kadınınların en büyük korkusudur. Kadının üremesini sağlayan yumurtalar hastalık durumunda yumurtaları üremesi engellenir ve kadın çocuk sahibi olamaz.
Yumurtalıklar kadın çoğalma sisteminin bir parçasıdır. Üreme sistemi vajina, rahim veya uterus (serviksi de kapsayarak), fallop tüpleri ve yumurtalıklardan oluşur.

İnsan bedeninin iki tarafında birer tane olup insan vücudunda iki yumurtalık bulunur.

Yumurtalıklar; Gelişme yeteneği olan, doğurabilendir. Kadınlarda her ay düzenli olarak bir yumurta oluşur. Yumurtalıkların bir başka görevi ise kadın cinsiyet hormonları olan progesteronu ve östrojen üretmektedir. Yumurtalıklar cinsiyet hormonlarını kadının doğurganlık süreci boyunca üretirler. Bu hormonlar adet döngüsünün kontrolünden sorumludur. İlerleyen yaşlarda menopoz dönemine girildiğinde yavaş yavaş yumurtalıklar bu hormonları az üretir ve sonunda adetten bütünüyle kesilir.

Yumurtalık kistleri

Menopoz öncesinde doğurabilen kadınların yumurtalıklarında düzenli olarak her ay yumurtaya dönüşmek için kistler üretilir. Bu kistler özel sıvı dolu olan keseciklerdir, çoğunlukla kanserli değillerdir. Fakat normalden fazla daha uzun zaman yumurtalıkta bekliyor, normalden büyük iseler, bazı belirtilere neden oluyorsa veya Regl döneminin sona ermesinden önceki dönemde ortaya çıkmışlarsa araştırılırlar.

Riskler ve nedenleri:

Yumurtalık kanseri yaygınlık bakımından bazı ülkelerde sık görülür örnek olarak Büyük Britanya’yı verebiliriz kadınlarda sık görülen 5. kanser çeşididir.

Yazımızda okuyacağınız gibi yumurtalık kanseri hastalarının çoğu %90’ını oluşturan epitelyal over kanseri nedenleri ve risklerini bulabilirsiniz.

Epitelyal, yüzel tabakası anlamına gelir: bu kanser çeşidi, yumurtalığı çevreleyen yüzey tabakasının kanseridir. Bu kansere neyin nasıl sebep olduğu belli olmamakla beraber, Epitelyal over kanserine yakalanma riskini yukarı taşıyan bazı etkenler bulunmakla birlikte bu riskleri azalttığı görülen değişik faktörler de bulunmaktadır.

Bir çok kanser türünde olduğu gibi Over (Yumurtalık) kanser türünde de yaşının artması ile kansere yakalanma riski de artmaktadır. Hatların geneline yakını menapoza girmiş veya girmek üzere olan hastalarda görülmekte ve hastanın aile hikayelerinde kanser olması bu riski dahada artırmaktadır.

Hastalığa yakalanmada ki diğer olası risk nedenleri; infertilite (kısırlık), HRT (hormon replasman tedavisi) görmek, fazla kilolu veya uzun boylu olmak, endometriyozis ve talk pudrası kullanmayı içermektedir.

Yumurtalık kanseri taraması

Hastalar üzerinde kanserle ilgili herhangi bir araştırma yapılmadan önce hekimin uygulayacağı yapılacak kanser taramasının doğru sonuç verebilmesi tespiti amacıyla detaylı bir araştırma tetkik yapmaları gerekmektedir.  Yapılacak olan testin güvenilir olması ve kanser hastası olmayan insanlarda yanlış sonuç vermemesi gerekmektedir.

Türkiye ne kadar gelişmiş olursa olsun yumurtalık kanserlerinin belirleyecek güvenilir bir test bulunmamaktadır.  Fakat yumurtalık kanseri ile ilgili klinik araştırmaları bilim adamları tarafından sürdürülmektedir, bilim adamlarının sürdürmüş olduğu çalışmaların sonuçları henüz netlik kazanmamıştır.

Yumurtalık kanseri olma riski yüksek olan kadınların taranması:

Yumurtalık kanseri olma riski genellikle 50 yaşına gelmeden meme veya yumurtalık kanseri  tanısı konmuş,  ailesinde iki yakın akrabasınında aynı teşhis almış olman genç kadınlarda kanser olma risk çok yüksektir.

Kişi şayet yumurtalık kanseri olma riskini ortalamanın çok üstünde taşıdığını düşünüyorsa hekimine sormalıdır.  Hekiminiz sizin genetik servisle bağlantı kurmanızı sağlayacaktır.  Genetik merkezinde çalışanlar Size, aile geçmişinizle alakalı sorular yöneltecek ve kanser taramasına riskleri ve  faydaları ile ilgili danışmanlık hizmeti vereceklerdir.

Fakat kanserle ilgili yapılacak olan tarama testlerinin tam olarak denenmediği için her türlü yumurtalık kanserinin bu testlerle  erken teşhisini yapması mümkün değildir. Bunu da bilmekte fayda var.

Yumurtalık kanser belirtileri

Yumurtalıklarda kanser belirtisi genellikle hastalığın ilk aşamalarında belirsizdir.

Erken evre yumurtalık kanserinin belirtileri

Yumurtalık kanseri olan bir çok kadın, yumurtalık kanseri hastalığın erken evresinde bilgi vermemiştir.  Hastalık başlangıcında belirti olarak karnın alt ya da yan kısımlarında ağrı ya da sürekli bir tokluk hissi veya şişkinlik olarak belirti verir.

Yumurtalık dışında gelişen yumurtalık kanserinin belirtileri

Over kanseri yumurtalık dışında bir bölgede geliştiğinde, kalça kemikleri (pelvis) arasındaki bölgede  tümör gelişmesine sebep olabilir. Böyle durumda karnın alt bölgesinde (abdominal) ağrı, sırtta ağrı, çok sık idrara çıkma,  cinsel ilişki esnasında ağrı, kabızlık, yada karın bölgesinde şişkinliğe sebep olabilir. Hasta olan kadınlar menopoz sonrasında kanama veya düzensiz adet kanamaları görebilirler.

İleri safada olan yumurtalık kanserinin belirtileri:

Kanser hastalığı karın bölgesi (abdomen) veya vücuttaki herhangi başka bölgeye yayılmış olabilir, ilerlemiş yumurtalık kanseri çok  fazla belirti verebilir. Bu belirtiler  hasta olmak, iştahsızlık veya halsiz hissetmek, yorgunluk, kabızlık, nefeste daralma veya karın bölgesinde hissedilir şişkinliği içerir. Yemekten sonra şişkinlik ya da iştah kaybı olabilir veya karın bölgesinde şişkinlik hissede bilir.

Şayet kendinde yukarıda sayılan belirtilerden birine veya bir kaçına sahipseniz hekiminize gidin ve check-up yaptırmanızı öneririz. Yukarıda yazdığımız belirtiler sadece Yumurtalık kanserinde görülmez, farklı hastalıklarda da aynı semptomları görüle bileceğini unutmamak gerekir. Bu tip belirtileri olan her insan kanser dildir.

Yumurtalık kanseri çeşitleri:

Yazımızda yer alan bilgiler yumurtalığın epitelyal kanseri ile bağlantılıdır. Yumurtalık tümörlerinin 10 tanesinin 9’una (%90) bu tip kanser teşhisi konulmaktadır. Yumurtalık kanserinin başka tipleri germ hücreli tümör ve sarkomu kapsamaktadır.

Epitelyal yumurtalık kanseri değişik türleride gösterdikleri çalışma sistemlerine görede sınıflandırılabilir. Kanserin davranış şekli hızlı veya yavaş bir şekilde büyüme göstermesiyle adlandırılır. Kanserin büyümesini doktorlar 3 değişik derecelendirme ile adlandırır. Kanserleri sınırda (borderline), 1. Derece (iyi farklılaşmış), 2. Derece (orta derecede farklılaşmış) ve 3. Derece (az ya da farklılaşmamış) olarak derecelendirilir.

Kimi kanser hücreleri, normal hücrelerden hiç bir farkı olmadığından bunlara iyi farklılaşmış olarak adlandırılırlar. Kanserli hücrelerin büyüme hızları ve yayılma eğlimleride farklılıklar göstermektedi. Sınırda (borderline) yumurtalık tümörlerinde de fazla yayılma eğlemi görülmediğinden, tedavi yöntemide değişiklik göstermektedir.

Yumurtalık kanseri yumurtalığın dış yüzeyinden başlayarak yayılma gösterir. Çeşitli yapılarda olan yumurtalık kanserlerinin, en yaygın görüneni ise Seröz epitelyal yumurtalık kanseridir. Diğer karşılaşılan türleri ise: musinöz, farklılaşmamış ya da sınıflandırılamaz yumurtalık kanserleri, endometrioid, berrak hücreli kanserleridir. Şuan ki yöntemler ile bun kanser türlerinin hepsi aynı tedavi yöntemi ile tedavi edilmektedir. Şimdilerde ise bilim adamları seröz epitelyal yumurtalık kanserinde tedavi yönteminin değiştirilmelimidir veya değiştirilmemelimidiri araştırmaktalar.

İlginizi Çekebilir..

tatlialem sohbet

Cinsellik ve Horlama

Cinsellik ve Horlama Horlamak Cinsel Hayatı Kötü Etkiliyor Tıbbi dili uyku apnesi olan ama halk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*