Ana Sayfa / Sağlık / Panik Atak Belirtileri Nedir
Panik Atak Belirtileri
Panik Atak nedir

Panik Atak Belirtileri Nedir

Panik Atak Belirtileri Nedir

Pannik Atak Nedir?
Bir anda oluşan, ölüm korkusu, ölücekmiş hissi, endişe, gelecekten kaygı, paniğe kapılma gibi rahatsızlıklarla başlayan ruhsal bir rahasızlıktır..

Panik Atak Belirtileri Nedir?

Kalp atışında artış ile başlayan korku ve endişeye bağlı titremelerle devam eden, terleme, baş dönmesi, nefes alış verişte güçlükler, karıncalanma, ensede ateş basması göğüste ağrı olarak seyredebilir. Eğer Bu belirtiler hafifse kişi dinlenerek atlatabilir, eğer şiddetliyse hastaneye gidecek kadar etkilide olabilir. Genellikle bu rahatsızlık kalp krizi belirtisi ile karıştırılır. Bu nedenle hastalar çoğunlukla kalp krizi geçiriyorum sanırlar. Bilinmelidir ki sağlıklı insanlar bile hayatları boyunca 2-3 kez bu rahatsızlığı yaşayabiliyorlar.

Panik Atak Kimlerde Görülür?

Özellikle lise çağlarından başlayan okul, sınav aile baskısı gibi nedenlerle başlayan panik atak rahatsızlığı, iş hayatı, kötü arkadaş çevresi aile problemleri ve yaş ilerledikçe artan bir problem olmaya devam eder. Genel olarak panik atak geçiçi bir rahatsızlıktır lakin atlatılamayan kişilerde vardır. Konuyu açacak olursak özellikle okuyan genç arkadaşlarımızda ve çalışan arkadaşlarımızda görülen stressin birikmis hali olarak izlenir. Kötü arkadaş çevresine sahip olan bireylerde görüldüğü gibi özellikle arkadaş çevresinde kullanılan kimyasal madde ( Uyuşturucu, alkol gibi) kullanan kişilerdede görülür..

Uyuşturucu kullanan kişilerde özellikle uyuşturucunun vermiş olduğu adrenalin etkisiyle kalp tetiklenir ve hızla çarpar. O anda oluşan sinirsel aktiviteler kişiyi ölüyormuş hissi vererek kişi istemsiz triplere girebilir.. Unutmayın arkadaşlar bu tip uyuşturucu maddeler beyin fonksiyonlarına ciddi zararlar verir ve ruh sağlığını bozar..

Panik Atak Tedavisi

Panik atak çoğu zaman anlık ve geçiçi olarak nitelendirilir. Genelde anlık olan bu rahatsızlık meydana geldiğinde derin derin nefes almak eğer yapabiliyorsak başka bir şeyle uğraşıp aklımızı o yöne çevirmek en doğrusu olacaktır. Unutmamak gerekir ki panik atak zihinsel bir çöküşün eseridir. Zihnimizi ne kadar dinç tutar ve karşı koyarsak o kadar o atağı atlatırız.. Özellikle panik atağa neden olan etkenleri hayatımızdan atmamız bizi daha sağlıklı bir birey yapacaktır. Aşırı depresif panik ataklarda ise ( Dikkat Bozukluğu, Gelecekten Kaygı, Algıda Bozukluk, Ölme Korkusu ) Gibi geçmeyen durumlarda hastaneye başvurmalı ve doktorla birebir temas halinde olmalıyız. Bir pisikiyatris ( Pisikiyatri ve Ruh Sağlığı Doktoru) bize yardımcı olabilir.. Tedavi başladığında ortalama ( Durumun şiddetine göre) 1 sene kadar tedavi gördükten sonra çok daha sağlıklı bir kişiliğe sahip olabilirsiniz..

Panik Atak İlaçları

Bu grup rahatsızlıklarda doktor tavsiyesi ile ortalama 1 sene sürecek ilac tedavisi ile problemleriniz ortadan kalkar. Temel İlaçlar Prozac, Venegis XR gibi panik atak sorunlarını çözebilen haplardır. Ani çözüm ilaçlarından biri olan Atarax ta bir sakinleştirici grubu olarak doktor kontrolünde verilebilir..

Bol Sağlıklı Günler..

İlginizi Çekebilir..

tatlialem sohbet

Cinsellik ve Horlama

Cinsellik ve Horlama Horlamak Cinsel Hayatı Kötü Etkiliyor Tıbbi dili uyku apnesi olan ama halk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*