Ana Sayfa / İslam / Peygamber Efendimizin (S.A.V) Bazı Sünnetleri
Peygamber Efendimizin (S.A.V) Bazı Sünnetleri

Peygamber Efendimizin (S.A.V) Bazı Sünnetleri

Peygamber Efendimizin (S.A.V) Bazı Sünnetleri

Her işimizde Efendimizi hatırlamak,onun gittiği yoldan gidip onun yaptıklarını yapmak sünnettir.Onu hatırlamak onun izinde olmak gafletten kurtulmayı sağlar.Müslüman bir insan her işinde mantıklı hareket etmeli,attığı adımını nereye basacağına,nasıl atacağına dikkat etmelidir.

Her işe besmele ile başlamak
Başladığımız her işte besmele ile başlamak önemlidir.Her işimize Allah’ın adıyla başlamak o işte yaşayacağımız sıkıntılardan bizi önler.Yemeğe başlamadan besmele çekmek,yediğimiz yemeğin bereketi artar.Şeytan yemeğe başlamadan besmele çekilen yemeğe dokunamaz.Besmelesi her iş eksik kalır.Besmele her kilidin anahtarıdır.Eve girerken besmele ile girilirse şeytan ‘bu eve girmeme imkan yok’der ve geri çekilir.Besmeleyle işe başlayanın günahları af olur.Amel defterinde 700 besmele bulunanı Cenabı Allah cehennemden çıkarır.

Suyu oturarak,üç yudumda,kıbleye dönerek içmek ve başında Besmele çekmek sonunda Elhamdulillah demek.
Efendimiz bir şeyi uygularken hiç bir zaman sebepsiz uygulamaz.Suyu üç nefeste içmesinin anlamı şudur ki ; üç nefeste içmek sağlık için uygundur.Hızlı bir şekilde içmek ise ciğer hastalıklarına sebep olur.Efendimiz bu konuda şöyle diyor:’Suyu çocuğun memeyi emmesi gibi için.Depodan doldurur gibi içmeyin.Ondan ciğer hastalıkları zuhur eder.’ ve yine ‘Deve gibi bir nefeste içmeyin.İki veya üç nefeste için.Bir şey içeceğiniz zaman besmele çekin içtikden sonrada elhamdulillah deyin’ Efendimiz bu konuyu şöyle açıklamıştır: ‘Üç nefeste içen kimse suya iyice kanar böylece susuzluğu teskin edilmiş olur.Suyu üç nefeste içmek sağlık için uygundur.’

Evden çıkarken aynaya bakmak
Efendimiz o zamanlarda ayna bulunmadığı için evden çıkarken suya bakarmış.Son görüntüsünü düzeltir,insanlara rahatsızlık verecek şeylerden arınırmış.O nedenledir ki evden çıkarken üstümüzü başımızı,saçımızı,burnumuzu,kulağımızı kısacası görünen taraflarımızı kontrol etmekte fayda var.

Abdest alırken kıbleye dönmek,abdest sonunda üç yudum su içmek
Abdest sonunda içilen üç yudum su zemzem hükmünde olur ve şifa niyetine içilmelidir.Kıbleye saygı önemlidir.Bu tarz abdest namaz dua gibi ibadetlerimizi kıbleye dönerek yapmak daha uygundur.Ancak lavabomuz kıble yönünde değilse herhangi günahı yoktur.

Yolda önüne bakarak hızlı adımlarla yürümek
Yolda herhangi bir engele takılıp düşmemek için sürekli önümüze bakar olmamız,ayağımıza takılacak şeylere karşı dikkatli olmak içindir.Ayrıca üstüne basabileceğimiz canlılar içinde gerekli bir davranıştır.

Bir insanla selamlaşırken sağ elle selamlaşmak,işaret ve baş parmak arasındaki boşluğu karşıdaki insanın aynı boşluğuna denk getirmek
Selam vermek sünnet almak ise farzdır.Selam verirken verdiğimiz selamın sünnet olduğunu hissederek vermeliyiz.Aynı zamanda da selam verdiğimiz kişiye dua etmeye niyetlenmeliyiz.Sünnet olduğu düşünülmeden,düşüncesiz bir şekilde verilen selam sevap olmaz.Bir yere girdiğimizde de çıktığımızda da selam vermeliyiz.Baş parmak ve işaret parmağı arasındaki boşluğun önemi ise şöyledir: Bu iki parmak arasında muhabbet damarları bulunduğudur.Muhabbet damarlarını birbirine değdirmek suretiyle verilen selam makbuldur.

Gece yatmadan her gece kıbleye dönerek saçları taramak ve ortadan ikiye ayırmak
Efendimiz görünüşüne titizlikle dikkat ederdi.O nedenledir ki her gece yatmadan önce saçlarını kıbleye dönerek tarar ortadan ikiye ayırarak şekil verir ve öyle yatardı.

Yanında misvak,kesici bir alet,yakıcı bir alet,güzel koku ve tarak taşımak
Peygamber Efendimiz (asm), yanında “sükke” tabir edilen bir koku bulundurur ve gerektikçe ondan sürünürdü. Özellikle yolculuklarında birlikte götürülmesi gerekli olan eşyaları arasında bir de koku şişesi yer almaktadır.Ayrıca saç bakımına da mümkün mertebe dikkat eden Efendimiz bu konuda şöyle buyurmuştur:’Saçı olan saçına ikram etsin.’

Gece yatağa abdestli girmek
Ölümün nerede ne zaman bizleri bulacağı belli değildir.Bu nedenledir ki uyurken abdestli uyumak,uyku anında gelebilecek ölümde bizleri şehitlik mertebesine ulaştırabilir.Gece abdestli uyuduğumuzda bir çok melek sabaha kadar bizlere duacı olur.

Gece yatmadan önce Felak-Nas Surelerini okuyup iki elini birleştirerek üflemek ve vücudunun her yerine sürmek
Son nefesini vermekte olan kimse için bu sûre okunursa, rûhu bedenden rahatça ayrılır. Yatağa girerken okuyan kimse, cin ve şeytan şerrinden kurtulur. Vesvesesiz, korkusuz rahat bir uyku uyur.Nâs sûresini devamlı okumayı alışkanlık haline getiren kimse, daima sıhhat ve âfiyette olur. Nazara karşı okunursa, şifâ bulur.Felâk sûresini çok okuyan kimseye, Cenab-ı Hak, kolay yollardan rızık nasip eder. İnsanların hasedinden, her türlü şer ve kötülüklerden muhafaza eder.

Tuvalete girerken sol ayakla girmek,çıkarken sağ ayakla çıkmak
Efendimiz onurlu işlerinde sağ ayağını,bayağı işlerinde ise sol ayağını kullanırdı.Kıyamet gününde Allah iyi olarak seçtiği kullarının defterlerini sağ ellerine, kötü not verdiği kullarının defterlerini de sol ellerine verecektir. Kur’an’da cennete gidecek olan iyi insanlar için “Ashab-ı yemin = sağın sahipleri”; cehenneme gidecek olanları için “Ashab-ı şimal = solun sahipleri” unvanını kullanılmıştır. Bu değerlendirme, sağ elin/sağ tarafın, Allah katında bir değerinin olduğunu göstermektedir.Annemiz Hz. Aişe (r.a) şöyle demiştir: Resûlullah (s.a.v.)’in sağ eli, temizliği ve yemek yemesi içindi. Sol eli ise, taharetlenme ve benzeri diğer rahatsızlık verici şeyler içindi.

Tuvalete girerken “Allahümme inni euzü bike minerricsil habisi muhbusi mineşşeytanirraciym.” çıkarken de
“Elhamdülillahi anil eza ve afani” demek
“Bismillâh. Allahümme innî eûzü bike mine’l-hubsi ve’l-habâis.”
Anlamı:“Bismillâh. Allah’ım, hususi ve umumi bütün kötülükleri bünyesinde toplayan habislerden sana sığınırım.”
“Elhamdü lillâhillezî ezhebe anni’l-ezâ ve âfânî…”
Anlamı:“Bana rahatsızlık veren şeyleri giderip, sıhhat ve afiyet hibe eden Allah’a hamd olsun.”
Bu da şu demektir ki.Tuvalet gibi önemsiz gördüğümüz işlerde bile dua etmeli,sonucunda da şükretmeliyiz.

Tuvalete tükürmemek, orada konuşmamak, bir şey yememek, oradan çabuk çıkmak
Tuvalet banyo gibi yerlerde yemek yememek gerekir.Fazla zaman harcamak iyi değildir.Bu nedenledir ki işimizi halledip hemen çıkmalıyız.

Tuvalette işimizi yapmadan önce bir miktar su dökmek
İdrarımızı yaparken çıkan buhardan dolayı hastalık gelmemesi için bir miktar su dökmek hacetimizin mikrop taşımamasını sağlayacaktır.

Tuvalete başı kapalı girmek
Tuvaletimizi  yaparken idrarımızda bulunan asitin buharlaşarak ilk temas ettiği yer saç köklerimizdir.Saç köklerimize ulaşan asit saç dökülmesine yol açabileceğinden tuvalete başı kapalı girmek uygundur.

Mutfakta bir kabı kullanmadan önce temiz bir su ile durulamak
Herhangi toz vs. gibi şeylerden sağlığımızı korumak amaçlıdır.

Açıkta kalan yiyeceklerin üzeri örtülmeli
Efendimiz yılda bir gecede üzerimize hastalıkların yağdığını buyurmuştur.Üzeri açık kalan su,yemek gibi şeylere ulaşıp vücudumuzu hasta edeceği için böyle bir uygulama yapmıştır.Ayrıyetten yiyecek içeceklerimizin üstü açık olduğunda haşeratların ulaşmasının mümkünlüğünden sakınmak içindir.

Ayakkabılarımızı giymeden önce ters çevirip silkelemek
Ayakkabılarımızın içine akrep,böcek gibi haşeratların girebileceğinden,ayakkabıları kontrolsüz giydiğimizde ise bunlardan zarar alabileceğimizden korunmak amaçlıdır.

Kıyafetlerimizi sağ taraftan başlayarak giymek,sol tarafdan çıkarmaya başlamak
Efendimiz her hayırlı işinde sağdan başlardı.Mesela çorabımızı önce sağ ayaktan giydirmeye başlayıp,sol ayaktan çıkarmaya başlamalıyız.

Sofraya oturmadan önce hayalen midemizi üçe bölmek 1/3 yemek 1/3 su 1/3 hava
Bu şekilde yaptığımızda vücut sağlığımız sıhhat bulacaktır.

Acıkmadan sofraya oturmamak,doymadan sofradan kalkmak
Efendimiz acıkmadan sofraya oturmazdı.Sofraya oturduğunda ise tam olarak doymadan kalkardı.Bu da sağlık açısından önemli bir kavramdır.

Uykudan kalktığımızda ellerimizi üç  kez yıkamak
Uyandığımızda ellerimizi yıkamak önemlidir.Çünkü ellerimizin gece nerede olduğunu bilemeyebiliriz.Uyku sırasında burun kulak gibi organlarımıza dokunabilir.Bu da kahvaltı öncesi yıkanması için bir sebeptir.

Akşam üzerine önce perdeyi çekmek sonrasında ışığı yakmak
Perdeyi çekmeden ışığı yaktığımızda dışardan içeri görüneceği için önce perdeyi çekmeliyiz sonrasında ışığı yakmalıyız.

Banyodan çıkarken ayaklara soğuk su dökmek
Banyo sırasında tansiyonda oluşan değişiklikleri sabitlemek için yapılır.

Tabakta yemek kalmadığında tabağı iyice sıyırmak
Tabağı sünnetlemek, berekete kavuşmak niyetiyle israfı önleme düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda böyle davranmak bir şükür ifadesidir.Bu sünnetin uygulanması, günümüzde modernite-çağdaşlık adı altında ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.“Aman tabakta bir şeyler bırakın ki görgüsüz demesinler.”Şekilci çağdaşlar, açgözlü sınıfına dâhil olmamak için tabakta bir miktar yemek bırakılması gerektiğini söylerler.Biz sofradan tam doymadan kalkma sünnetine uymak için yiyebileceğimiz kadar yemeği tabağımıza koyalım ve yine tabakta yemek bırakmamak sünnetine uymak için de tabağımızda artık bırakmayalım.

Cuma günü gusletmek
Cuma günü gusletmek önemlidir.Gusül için şartlar uygun değilse en azından saçı yıkamak gerekir.Cuma günü gusleden insanın bir haftalık günahları affolur  bir haftadan üç gün fazlasıyla.Bir cuma diğerine kadar, beş vakit namaz da, diğer namaza kadar işlenen günahlara kefarettir. Cuma guslü de öyledir. cumaya gitmek için atılan her  adım, yirmi yıllık amele bedeldir. Cumadan çıkınca da, 200 yıllık amel mükafatı verilir.

Cuma günü tırnak  kesmek
Orta,  serçe, baş, yüzük, işaret parmağı sırası takip edilerek kesildiğinde görme bozukluklarının azalacağını Peygamber Efendimiz( s.a.v.) bizzat söylemiştir.

Yatarken yatağa çarşaf sermek
Temizlik açısından önemlidir.Çarşaf vücut terimizi emecektir.

Üzerimizden gündüz ve gece kıyafetimizi çıkardığımızda katlamak
Efendimiz düzene temizliğe son derece dikkat ederdi.O nedenledir ki üzerinden çıkardığını katlardı.

Sabah namazı vakti çıkınca ilk 45 dk Keraat vakti ve  akşam ezanının okunmasına 45 dk kala uyumamak
Bu vakitlerde  uyumak cüzzam hastalığına, bel ağrıların sebeptir.

Güneş tam tepede iken yani  öğle vakti bir miktar uyumuak, uyuyamıyorsa bile 10 dk gözleri kapatmak
İnsanlar için üç çeşit uyku vardır ki bunlardan bir tanesi kayluye uykusudur.Güneş tam tepede iken uyunan uykuya kayluye uykusu denir.Kayluye uykusu uyuyana güzellik gelir.

Gece uyumadan önce üç defa toz sürme çekmek
Gece uyumadan çekilen toz sürme göz hastalıklarına şifadır.

İşrak namazı kılmak
İşrak namazı, Güneş bir iki mızrak boyu yükseldikten, yani güneş doğduktan kırk-elli dakikalı zaman geçtikten sonra kılınır.Saati olmayan bir kimse, çenesini göğsüne yapıştırarak güneşe bakar, şayet güneşi bu vaziyetteyken göremiyorsa, kerahat vakti çıkmıştır. Bundan sonra artık İşrak namazı kılınabilir.İşrak namazı iki rekatır. Bu namazın fazileti hakkında Fahr-ı Kainat -sallallahü aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurur.”Bir kimse sabah namazını cemâatle kıldıktan sonra oturup güneş doğuncaya kadar zikir ile meşgul olsa, güneş doğunca da iki rekat (İşrak) namaz kılsa, bir nafile hac ve umre sevabına nail olur.” (İhyâ, I. 336)

Konuştuğu insana bedeniyle dönerek konuşmak
Bir insanla konuşurken ona saygımızın  göstergesidir.Ona dönmeden başka yerlere bakarak konuşmak saygısızlıktır.

Yemeğe düşen sineği iyice batırıp çıkarmak ve yemeği yemeye devam etmek
Efendimiz bu konuda şöyle buyuruyor:”Sizden  birinizin içeceği (ve yiyeceği) içine sinek düştüğü zaman, o kişi onun her tarafını batırsın, sonra çıkarsın (atsın). Çünkü sineğin iki kanadının birisinde hastalık, diğerinde de şifâ vardır…”

Kapıyı üç defa bekleyerek çalmak
İçerde olan kişinin namazda olabileceği düşüncesiyle 4 rekat namaz vakti kadar beklemek ve bekleyerek üç kez çalmak gerekir.

Kapıyı çalarken kapının ya sağında ya da solunda beklemek, karşısında durup da içeriyi
izlememek
Ev sahibinden izinsiz evin içini gözlemek haramdır.O nedenledir ki içeriyi göremeyecek şekilde kapıda beklemeyeliyiz.

Baş kıbleye gelecek şekilde sağ el sol yanak altında, sol el iki diz arasında, dizler de
karın bölgesine bükülü vaziyette yatmak
Bu vaziyette yatınca üstten bakıldığında arapça olarak “MUHAMMED” yazısı görülecektir. Aynı zamanda kıbleye karşı ayak uzatıp da yatanlar sabah kalktıklarında
yorgun olarak kalkarlar, sebebi ise ekvatorun kıbleden geçmesidir.

Baş ağrısında kafayı tülbentle sıkıca sarmak
Bu işlemin ağrısı geçirdiği doğrudur.Bizzat kendimde denemiştim yaklaşık 4-5 dakika içerisinde baş ağrısı ortadan kalkıyor.

Yemeğe tuz ile başlamak
Tuz diş yüzeyinde bir kayganlık sağlar.Bu da yemek yediğimiz sırada yediğimiz yiyeceklerin dişlerimize yapışmasını engeller.Diş temizliği açısından bir kolaylık sağlar.

Yemeği ayrı tabaklarda değil de ortada bir tabakta topluca yemek
Bu şekilde yemek aile bağları açısından önem sağlar.Paylaşımcılığı arttırır.

Gelen misafire bir bardak su bile olsa ikram etmek
Gelen misafir eve bereket getirir.Yediğinin içtiğinin fazlasını eve bereket olarak bırakır.O nedenledir ki misafire ikram mühimdir.

Çörek otu yemek
Çörek otunun ölümden başka her derde deva olduğunu Efendimiz bizzat buyurmuştur.Sağlık açısından çörek otu yiyiniz.

Sofrada yeşillik evde sirke bulundurmak
Sağlık açısından önemlidir.Yeşillikler sindirimi kolaylaştırır.

Sofrada sol ayak kalçanın  altında, sağ ayak karın bölgesine kırılmış vaziyette oturmak,bağdaş kurmamak
Sağ ayağın karın bölgesini sıkıştırmasıyla fazla yemekten kaçınılmak adına yapılmıştır.

Kur’an-ı  Kerim’i hüzünle, mümkünse ağlayarak okumak
Efendimiz Kur’an-ı Kerim’i her zaman ağlayarak  okurdu.

Yemekten önce ve sonra elleri yıkamak
Yemek öncesi elleri yıkamak elleri mikroplardan arındırmak içindir.Yemekten sonra yıkamak ise yemek sırasında ellerimize bulaşan yemek kalıntılarından arınmak içindir.Yemeğin bereketi bunlara bağlıdır.

Hasta ziyareti
Bir insan üç günü aşkın süredir hastaysa ziyaret etmek gerekir.Hastanın bulunduğu yerde şifa niyetine çorba pişirmek gerekir.

Kabak yemek
Efendimiz kabak yemeğini çok severdi.

Hapşurunca “elhamdülillah” diyene “yerhamukellah (bayan ise “yerhamukillah”) demek
Selam verenin selamını almak farz olduğu gibi, aksırana da Yerhamükellah demek Hanefi’de farzdır. Bu farz-ı ayn değil, farz-ı kifayedir. Aksıran kadına, yerhamükillah denir; fakat yabancı kadınların  aksırmalarına yerhamükillah demek caiz değildir. Bir toplantıda, bir kimse aksırıp Elhamdülillah dese, oradaki biri, Yerhamükellah demezse, hepsi günah işlemiş olur. Biri derse diğerlerinin  de söylemesi gerekmez. Söyleseler de zararı olmaz.Bunların karşılığında yine hapşıran kişinin diğerine “yehdina ve yehdikümullah” demesi gereklidir.

Kahkaha atmamak,gülümsemek
Efendimiz  hiç bir zaman kahkaha atmadı.Sadece gülümserdi.Hiç bir zaman dişlerini gösterene kadar gülmemiştir.

Kına yakmak
Kına yakmak sünnettendir.Kınanın vücuda yararları vardır.

Erkekler evlerine gitmeden hanımlarına geleceği  zamanı söylemelidirler.
Bu gerek hanımın evde hazırlayacağı yemekle,gerek ise kendini hazırlamasıyla anlaşılır.

Hediyeleşmek
Hediyeleşmek insanlar arasında muhabbeti arttırır.

İlginizi Çekebilir..

İnsanların Okumama Aşkına Hastayım

İnsanların Okumama Aşkına Hastayım

İnsanların Okumama Aşkına Hastayım Ben anlamadım arkadaşlarımı, yazılan yazıları okumak, bu kadar zor mu? Okumak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*