Ana Sayfa / Sağlık / Şeker Ölçümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Şeker Ölçümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Şeker Ölçümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şeker Ölçümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şeker Ölçümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Kan şekeri ölçülürken dikkat etmemiz gerekenler Nelerdir?

 • Öncellikle Glukometre şeker ölçüm cihazının kullanım şeklini doktordan ya da diyabet hemşiresinden öğrenin, Ölçümleri kullanım talimatına göre yapılması gerekir.

 • Günlük Kan şekeri ölçümü tablo şeklinde mutlaka yazılmalı ölçüm tablonuz da gün saat, açlık, tokluk durumu belirtilmelidir. Bu tablo sizin şekerinizin düzenlenmesine hekimin çok işine yarayacak doğru tedavi yapılması kolaylaşacaktır.

 • Kullandığınız aletin ve çubukların doğru ölçüm yapıp yapmadığını belli aralıklarla doğru ölçüm yapıp yapmadığını kontrol ölçüm sonuçlarınızın garanti olmasında emin olunuz. Cihazınızı bakım ve kontrolünü rutin olarak haftada bir kez yapınız.

 • Kan şekeri ölçme sıklığı ne olmalıdır?

  Periyodik Kan şekeri ölçüm sıklığınız doktor tarafından belirlenir. Şayet kan şekeriniz yüksek çıkarsa;

 • Kandaki şeker ölümünüzü Sabahları aç karnına ve kahvaltıdan iki saat sonra yeniden yapın
 • Öğle yemeği öncesinde ve iki saat sonra şeker ölümünüzü yenileyin
 • üçüncü ölümünüzü Akşam yemeği öncesinde ve iki saat sonra tekrar yapın
 •  toplam bir günde 7 defa kan şekeri ölçümünü yapmanız gerekmektedir..
 • Düzenli ölçümlerle hekiminizin düzenleyeceği tabloya uyun kan şekeriniz kontrol altına alındıktan sonra haftada 1 gün dört defa yada, günlük merdiven yöntemiyle değişik zamanlarda kan şekeri değerleri ölçülmelidir. İnsülin kullanımı yapmayan şeker hastaları şayet şeker seviyeleri yüksekse, kan-şekeri kontrolü sağlanana kadar kan şekerlerini kontrol etmelidir. haftanın 2 günü öğünlerden önce aç karnına ve tok karnına en az 4 kez kan şekeri ölçümünü yapmalıdır. Kan şekeri düzene girdikten sonra, haftada bir gün açlık ve tokluk ölçümlerini yapmalıdır. bireyin  düşük kan şekeri varsa ölçüm yapmasına gerek yoktur.

  Kan şekeri değerleri sınırı nedir?

 • Kan değeri sınırı: şeker hastalarının kan şekeri bir birinden farklıdır herkesin kan şekeri kendine göre özeldir. . Hastalığın kontrol altında olması için, kan şekeri seviyelerinin normal seviyelerde seyretmesi gerekir.

 • En çok dikkat edilecek kan-şekeri Tip 1 olup bu hastaların ve gebelik diyabeti olan bireylerin şekeri daha sıkı kontrol edilmelidir.

 • Yaşında şeker üstünde çok büyük etkisi bilinmektedir özellikle 65-70 üzerindeki hastaların açlık kan şekeri değerleri 140-160 mg/dl altında olması normaldir.

 • Kontrollerini yapan hastalarda  kan şekeri değerleri ;açlık kan şekeri  90-130 mg/dl, tokluk kan şekeri değerleri 140-160 mg/dl seviyesinde  olmalıdır.

 • Hastanın Kan şekeri değerleri yüksekse, hastanın  doktoru bilgilendirilmelidir. .

Şeker hastalarının İdrarda keton ölçümü

Keton değerleri ölçülürken çok dikkatli olunmalıdır, Diyabet kontrolünün düzensiz olması, ameliyat olma, stresli olma gibi durumlara dikkat edilmezse keton değeri yüksek çıkabilir.Keton dengesi vücut için çok önemlidir, çok dikkat edilmelidir zira, keton değeri vücudun dengesini bozar ve ketoasidoz etkisi yani şeker koması oluşabilir.  Vücut fazla ketonu idrarla dışarı atar.

İdrarda keton ölçümü ne zaman yapılmalıdır?

 • bulantı, karın ağrısı, kusma gibi insülin yüksekliği belirtileri hissedildiğinde ölçüm yapılmalı.

 • Kan şekeri değeri 240 mg/dl üzerine çıktığında

 • Stres ve akut hastalıklar varsa, idrarda keton testi yapılmalıdır.

İdrarda keton ölçümünde dikkat edilmesi gereken hususlar: .

Kwton ölçümde keton çubuklarla yapılmakta: İdrara batırılan keton çubuklar,  bir süre idrar içinde  bekletilir. Çubukta renk değişimi meydana gelecektir değerlendirme bu renk değişimine göre yapılır. Bu nedenle kutu üzerindeki kullanma talimatını dikkatlice okuyun, çubuklar nemli ve sıcak ortama maruz kalmamalı, son kullanma tarihi, geçmiş olmamalı ve antibiyotik ve C vitamini kullanımına dikkat edilmelidir.

Kan şekeri ne zaman ölçülmelidir?

 • İnsülin kullanan hastalar doktorun önerisiyle açlık ve tokluk kan şekeri seviyelerini ölçmelidir.

 • Şeker kontrol altına beslenme ve şeker düşürücü ilaçlarla yapılıyorsa, bunların alımından 2 saat sonra ölçüm yapılmalıdır.

 

Diyabet tiplerine göre kan değeri ölçüm aralıkları nelerdir?

 • Şeker hastalığını tanısının yeni konması halinde ve şeker düşüklüğü fazla hissedilmiyorsa, gebelik diyabeti varsa, günde 4-7 defa kan şekeri ölçümü yapılmalıdır.

 • Diyabet düzenli olarak kontrol ediliyorsa, haftada 1-2 gün gün içinde 4 defa ölçüm yapılmalıdır.

 • Beslenme ve ilaç kullanımıyla Tip 2 diyabeti kontrol eden hastalar, haftada 1-2 gün aç ve gece yatmadan önce kan şekerini ölçmelidir. Diğer ölçümler tok karnına olmalıdır.

 • Diyabet kontrol edilene kadar, günde 4 defa aç karnına, öğünlerden 2 saat sonra tok karnına, gece yatmadan önce kan şekeri ölçümleri yapılmalıdır.

Evde kan şekeri ölçümünde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Evde kan şekeri ölçümü yapılırken, pratik glukometre cihazları kullanılmalıdır. Ölçüm yapılmadan önce eller dezenfekte edilmeli, yapılmaması durumunda ellerde kalmış olan şeker artıkları ölçümün doğru çıkmamasına sebep olabilir.. Ölçüm için kullanılmış aletin bir başkasının kullanmasına müsaade edilmemeli.

Evde kan şekeri ölçümü yapmanın faydaları nelerdir?

 • Evde yapılan kan şekeri ölçümleri hem bir kolaylık, hemde ekonomiktir.

 • Hipoglisemi ve hiperglisemi gibi durumların erken fark edilmesini sağlar.

 • Diyabet ilaçlarının dozunun ayarlanmasında kolaylık sağlar.

 • Hastaya Rahat ve düzenli yaşam sağlar.

 • Kan şekerinin evde ölçümü, aletinin yanında olması hayatınızı kolaylaştırır. Günlük hayatınıza ve seyahatlerinizde çekinmeden devam etmenizi sağlar.

 • Kan şekeri kontrolünüz sağladığından, uzun dönemde bir terslik oluşmasını azaltır.

 • Hastaların yaşam kalitesini arttır, koma gibi olumsuzlukları önler.

Tansiyon ölçümünün yapılması

Bireylerin yüksek tansiyon sorunu olmasa bile,  haftada bir kez tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Hastaların tansiyonunda üst sınır 130/80 mmHg olmalıdır.

HbA1c (Hemoglobin A1c) takibinin yapılması faydaları nelerdir;

Hekimin Hastaya 3 ayda bir an şekerinin hemoglobin ile yaptığı bileşik olan HbA1c ölçümü yaptırmalı.  laboratuvarda yapılması gereken Bu test, Hastaların 3 aylık kandaki şeker seviyesini gösterdiğinden, çok  önemlidir. Bu test hastaların tedavisinde istenen kan şekeri seviyelerine ulaşılıp ulaşılmadığını gösterir. Hastaların HbA1c değerleri % 6,5 seviyesinin altında olmalıdır normal olanı budur. 65 yaşın üzerindeki hastalarda ise, % 7,5 ile 8,5 arasında  değerlerin olması normal kabul edilir.

Yılda 1 defa 24 saatlik idrar toplama testleri yapılmasının önemi;

Bütün şeker hastalarında yaklaşık olarak üçte birlik oranla mikro albüminüri ve buna bağlı olarak kalıcı böbrek hasarı gelişir. Böbreklerdeki sorunlar tedavi edilmediğinde, 6-10 yıl içinde hastalar diyaliz yapılması gereke bilir. Bu nedenle kanda kreatinin ve idrarda mikro albüminüri testleri belirli peryodlarda yapılmalıdır. Mikro albüminüri idrarda küçük oranda albümin olmasıdır. Bu test üç şekilde yapılır. gün içinde herhangi bir saate idrarda albümin oranı belirlenir, 3-4 saatlik idrarda veya sabah idrarındaki albümin ya da 24 saatlik idrar biriktirilip test yapıla bilir. Tip 2 diyabet hastalarına tanıda, Tip 1 diyabet hastalarında tanıdan 3-5 yıl sonra testin uygulanması şarttır..

İlginizi Çekebilir..

tatlialem sohbet

Cinsellik ve Horlama

Cinsellik ve Horlama Horlamak Cinsel Hayatı Kötü Etkiliyor Tıbbi dili uyku apnesi olan ama halk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*