Ana Sayfa / İslam / Ümeyye Oğulları Ve Haşimler
Ümeyye Oğulları Ve Haşimler

Ümeyye Oğulları Ve Haşimler

Ümeyye Oğulları Ve Haşimler

Peygamberimizi Amcası himayesinde olması İslamiyetin yayılmasında ve resulün can güvenliğinin sağlanması, taki Peygamberimize artık İslamiyeti ve Peygamberliğini açıklaması doğrultusunda vahi gelene kadar beklemesi amcasının himayesinde olması İslamiyetin ilerlemesinde çok etkili olmuştur. Mekkenin ileri gelenlerinden olan Ebu Talib, Mekkeliler üzerinde etkili bir lider oluşu ve Ümmiye oğulları herdaim Haşim’ilerin elinden idareyi almak istemesi bunda başarılı olamamaları, sürekli açık aramaları açık olduğunda Müslüman olduğunu saklamak zorunda kalan Ebu Talib, İslamiyet adına mücadeleleri çok etkili olmuştu.

Haşim ler ile Ûmeyye ler arasındaki düşmanlığın kökeni Abd Menâf bin Kusayy Kabe muhafızıyken kendisinden sonra bu görevi yapacak birini seçmesi gerekmektedir Abd Menâf bin Kusayy kendi yerine Haşim bin Abd Menâf’ı seçmesi

“Haşim bin Abd Menâf”, İslâm Peygamberi Muhammed bin Abdullah ile birinci Şia İmam’ı ve dördüncü Sünni halife’si olan Ali bin Ebu Talib’in büyük büyük dedeleri iken, Haşim’in ikiz kardeşi (kimilerine göre büyüğü) Abdişems bin Abdimenaf da Muâviye’nin büyük büyük dedesidir. Haşim’in ikiz kardeşi (bağzı kaynaklara göre büyüğü) ʿAbd Şems’in oğlu Ûmeyye amcasının liderliğini kıskanması hakem huzurunda müsabaka istemesi ve bu müsabakanında hakem huzurunda yapılması, hakeminde Haşim’i kazandı ilan etmesi ile aradaki düşmanlık başladığı yazılmaktadır ve başlamaktadır.

Ümeyye oğullarının Haşimi’leri yani Peygamberin dedelerini ve babalarını çekemediklerini ve daima Mekke reisliğini onların elinden almak için türlü türlü tuzaklar kurup dalavere çevirmişlerdi. Bu sıralarda yine Mekkenin reisliği Haşimi’lerin elinde bulunuyordu. Peygamberin amcası Ebu Talib, Mekke’nin reisi idi.
Ebu Talib, Mekke reisi olduğu için yeğeni Hazreti Muhammed’e kimse el süremiyor ve açıktan açığa fenalık edemiyordu. Ebu Talib de Peygamberi himaye için Müslümanlığını açığa vurmamıştı. Çünkü: «Ben de Müslüman oldum» derse, Mekkeliler onu reislik’ten atacaklar ve o zaman Hazreti Muhammed korumasız kalacaktı ve Müslümanlık ilerleyemeyecekti. Bütün olasılıkları düşünen Ebu Talib, İslamiyetin ileri gitmesi yayılmasının önünün kesilmemesi için kendi Müslümanlığını açığa vurmuyor ve Mekkeliler de de onun hatırı için Hazreti Muhammed’e dokunmuyorlardı.

Fakat Ümeyye oğulları fırsatı bulmuşlardı, her tarafta propagandalar yapıyor ve:
— İşte Muhammed sizin dininizden çıktı!.. Babalarımızın ve dedelerimizin taptıkları putlara hakaret ediyor. Halkın bir kısmını baştan çıkarıyor. Ebu Talibin oğulları Ali ile Cafer de ona yardım ediyorlar, Ebu Talib de buna engel olmuyor. Siz ne zamana kadar sabredeceksiniz? diyor ve halkı Ebu Talip ve Haşimiler aleyhine kışkırtıyorlardı.

İlginizi Çekebilir..

İnsanların Okumama Aşkına Hastayım

İnsanların Okumama Aşkına Hastayım

İnsanların Okumama Aşkına Hastayım Ben anlamadım arkadaşlarımı, yazılan yazıları okumak, bu kadar zor mu? Okumak …

Bir Yorum

  1. yazının devamını bekleriz ins.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*