Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ana Sayfa / Sağlık / Varis Nedir? Tedavisi Nelerdir? Varis Tehlikeli Mi?
Varis Tedavisi
Varis Nedir

Varis Nedir? Tedavisi Nelerdir? Varis Tehlikeli Mi?

Varis Nedir? Tedavisi Nelerdir? Varis Tehlikeli Mi?

Varis nedir?

Özellikle bacaklarda ve çoğunlukla kadınlarda görülen, derinin hemen altındaki damarlarda ( toplardamar) görülen ve bu damarların genişleyerek kırmızı mor yeşil renkler gibi bariz şekilde dışarıdan görüntülenen bir damar bozukluğudur..

Bilindiği gibi toplar damarlar kirli kanımızın temizlenmesi için kalbe ve akciğere taşıyan damar grubu olarak nitelendirilir. Toplardamarların içerisinde akımın yukarı doğru sağlanabilmesi için en büyük rolü oynayan kapaklar vardır. Bu Kapaklar kanın geri doğru gitmesini ve toplanmasını engellerler. Kaslarımızın çalışması ve kan pompalama işlemi yardımı vasıtasıyla kanımız yukarıya doğru ilerler. Bu kapaklarda hasar oluştuğunda doğal yer çekimimiz devreye girdiğinden, kanımız aşağı yönde basınç oluşturarak yüzeysel damarlarımızda genişlemelerle birlikte gözle görülebilecek kadar damar bozukluklarına yol açar. İşte bu duruma tıpta varis adı verilir..

Varisin nedenleri

En büyük nedenlerin başında genetik yatkınlık, uzun süre özellikle varis görülen yerlerde, kaslarda hareketsizlik, fazla kilolar ve kilo alıp verme gibi risk grubu taşıyanlarda daha sıklıkla görülmektedir. Masabaşı işi yapan insanlarda daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Ülkemizde %20 ile %40 arasında bayan ve erkek vatandaşlarımızda görülen bir rahatsızlıktır..

Çoğunlukla varisde görüntü harici şikayetler pek rastlanmaz. Ağrıdan şikayetçi kişiler nadir görülür. Ağrı duyan kişilerde ise ger geçen gün şiddetli ağrılar ve kramplar görülebilir. Buna istinaden bacaklarınızın çabuk yorulması ve sanki ağırlık varmış gibi bir his yaratabilir. Gözle görülmeyen ve yeni başlayan varislerde olabilir. İleri derecede varis rahatsılığı olan ve yıpranmaya daha müsait vücutta olusan varis tedavi isteyebilir. Eğer tedavi edilmesse ciddi sonuçlar olabilir. Her ne kadar göze hoşgelmeyen bir rahatsızlık olsada yinede bir doktora gidilmeli gerekli tetkik ve tedaviler alınmalıdır.

Varis Tehlikeli mi?

Bazı varis türlerinde şişkinlikler ve kanama görülebilir. Özellikle kanamalı hastalar 60 yaşından itibaren gözlemlenebilir. Çoğunlukla varis tehlikesiz olsada yinede sağlıklı olmayışımıza nazaran belirli yaştan sonra tehlike arz edebilir..

Varis Tedavisi nelerdir?

Bitkisel olarak birçok devavi olsada doğruluğu tam kanıtlanmış sayılmaz. Bu yuzden cerrahi müdahale gerektirebilir. Cerrahi müdehaleler içerisinde ameliyat, şırınga ile problemli damara köpük tedavisi, radyasyon ve ışın tedavisi, ilaç tedavisi ve fizik terapi ( variz çorapları) gibi tedavilerle bu problemden kurtulabilirsiniz. Sizde bu problemlerden yakınıyorsanız en yakın hastaneye gidip doktorunuzla bu tedavilerden birini kullanabilirsiniz.. Sağlıklı günler dileriz..

İlginizi Çekebilir..

tatlialem sohbet

Cinsellik ve Horlama

Cinsellik ve Horlama Horlamak Cinsel Hayatı Kötü Etkiliyor Tıbbi dili uyku apnesi olan ama halk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*