Ana Sayfa / Hikaye / Zengin ve Fakir Adamın Gerçek Hikayesi
Gerçek Hikaye
Zengin ve Fakir Adamın Gerçek Hikayesi

Zengin ve Fakir Adamın Gerçek Hikayesi

Zengin ve Fakir Adamın Gerçek Hikayesi

Zengin ve Fakir Adamın Hikayesi ile bize ulaştı Emin bey gerçek hikayeden alınma olan bu kısa hayat hikayesini siz sevgili okurlarımızla paylaşmak istiyoruz. Biliyoruz ki bugün insanlar arasında zengin ve fakir ayrımı çok yapılıyor işte bu hikayede aynısını çok güzel özetliyor.

Hikayemiz İstanbul’da geçiyor Emin bey ve patronu Hasan bey arasında yaşanan bir sınıf ayrımı. İnsanları yarın ne bekler bilinmez hayatın, neler getireceği tamamen, kader noktası. Sonuçta insanlar sadece, olası düşünceler üstünde plan kurar, sağlık sıhhatleri yettiği sürece, planladıkları çizgide ilerlemeye çalışırlar. Kader noktasında, ölüm olabilir, sakat kalabiliriz, borsa tepe taklak olabilir, yangın, sel, deprem, ailemizide veya işimizde, ve kendi hayatımızda, istemediğimiz, sarsıntılar olabilir. İnsan oğlu onun için ne oldum dememeli, yarının neolcağı belli değil çünki. Yaşanmış bir hikaye okuyacaksınız. Bana iyi bir ders oldu.

Zengin ve Fakir Adamın Hikayesi

Emin bey bir tekstil firmasında usta başı olarak çalışan işçidir. Çalıştığı firmaya tam tamına 20 yılını vermiş,  iyi bir emekçidir. Yıllarını vermiş bir çalışan olarak, patronu Hasan beyden hiç bir zaman iyi bir davranış göremeyen Emin, bey ailesine baka bilmek için ve çocuklarını okuta bilmek için bütün zorluklara katlanmıştır. Yıllar bir birini kovalarken emekli olmaya karar veren Emin bey, patronundan izin istemiştir. Hasan bey bunun üzerine emekli olmasına tam bir yıl kala Emin beyi iş yerinden kovmuştur. Bütün yalvarmalarına rağmen hiç bir şans tanımayan Hasan bey kesin bir dil ile Emin beyi işten çıkarmıştır. Bunun üzerine belki tazminat alırım diye çabalayan Emin bey bu iştende eli boş çıkmıştır. En sonunda bütün çaba lamalardan vazgeçen Emin bey en sonunda kendine yeni bir iş aramaya koyulur. Yaşı 50 olan Emin bey yaşından dolayı bütün kapılardan geri çevrilmiştir. Yaşadıklarına hiç bir anlam veremeyen ve büyük bir üzüntü içinde karakara nasıl emekli olacağını düşünmeye başlar. Aradan zaman geçer sonunda Emin bey emekli olmayı başarmıştır ve yaşı artık 65 olmuştur. Ama birgün evinde televizyonda haberleri izlerken bir haber dikatini çeker ve bir tekstil fabrikasında yangın çıkmıştır. Haberi dikkatlice dinlediğinde Emin beyin eski çalıştığı fabrikanın ta kendisidir aslında. Haberi duyar duymaz bir hışımla fabrikaya giden Emin bey gözlerine inanamaz yıllarını verdiği fabrikanın yerini kocaman bir harabe yer almıştır. Emin bey enkazın başında Hasan beyi görür ve hızlıca Hasan beyin yanına gider ve sorar:

¨ Neler oldu burada Hasan bey? ¨

Eski emektarını yanan fabrikanın başında gören Hasan bey hüzünle olanı biteni anlatmaya başlar. Yeni aldığı işçilerden biri depoda sigara içer ve tam sönmemiş sigarayı da kumaş parçalarının üstüne atar ve yangın böylelikle yavaşça başlar. Fabrikada kimse kalmadığı içinde kimse yangını fark edemez. Yan fabrikanın güvenlikçisi çıkan dumanı farkeder ve itfaiyeye haber verir. Bütün herşeyin kısa sürede yanım kül olması Hasan beyi bitirmiştir çünkü birtek geçim kaynağı olan fabrikası artık yoktur.

Hikayeyi gözü yaşlarla dinleyen Emin bey patronunu teselli etmeye çalışır. Artık patronuda kendisi gibi fakirler arasındadır. Evini ve herşeyini satan Hasan bey eski emektarına yaptığı hatayı ise kendisi için iş ararken anlar ve aradan bir süre sonra Emin beyin kapısını çalar. Yanında tüm ailesinide getiren Hasan bey yaptığı hatadan dolayı Emin beyden özür diler ve kendisine bu olayın büyük bir ders olduğunu söyler.

Bunun üzerine yapılan herşeyi unutan Emin bey 20 yıldır beraber çalıştığı patronunu affeder ve birlikte yeni bir işletme açarlar. Köşe başında küçük bir terzihanede ortaklaşa iş yapan eski dostlar tekrardan güzel bir fabrikaya sahip olurlar ve çocuklarına bırakırlar.

Not: Siz okurlarımızda yaşadığı, kader noktasında, hayatınızda olan süpriz  değişiklikler ile ilgili, enteresan gelişmeleri, yayımlamamızı istiyorsanız, iletişim köşemizden veya yorum kutusundan ulaşa bilirsiniz. Benimde hayatımda kaderin bir damgası var bende mağdurum veya benim hayatımda olumlu etkileri oldu diyeceğiniz yazılarınızı bekliyoruz teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*