Ana Sayfa / İslam / Zihin Açan Dualar Dini Bilgiler
Zihin Açan Dualar Dini Bilgiler

Zihin Açan Dualar Dini Bilgiler

Zihin Açan Dualar Dini Bilgiler

Günümüzün hastalığı olan unutkanlık, gerek beslenmemizden gerekse yediğimiz besinlerde kullanılan ilaçlardan kaynaklı olduğu gibi hafızayı güçlendirecek gıdaları alacak gücümüz olmaması, yada hangi yiyecekleri yememiz gerektiğini bilmediğimizden kaynaklı olacağı gibi, bir rahatsızlıkta olmuş olabilir. Yer gök dua üstüne kurulu olduğu için Yardan Kuranı Kerimde bazı sureler vahi etmiştir. Peygamber efendimize S A V ‘e. Dualarda ilaç gibidir doğru yerde , doğru şekilde okunmazlar sa faydaları tesiri azala bilir. Şüphesiz bu duaları okumak tek başına fayda etmez önce çok çalışmalı, çalışmalı ki yüce Allah’tan istediğimizin karşılığını alalım. Boş bir kovaya su koymadan su ihsan etmesini dilemek sadece kendinizi kandırmaktır.

Unutkanlıktan kurtulmak ve zekanın açılması için sıra ile aşağıdaki dualar okunur ;

“Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün(1). İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.”

“Ya kebîrü entellezî lâ tehdil ukûlü livasfi azametih.”

Bu duaların okunmasının arkasından:

“Subhane rabbiyel a’la.” , “Sübhane men hüve külle yevmin hüve fi şe’nin.”

Bu duayıda okuduktan sonra artık istediğiniz dileğiniz, ihtiyaç duyduğunuz neyse söyleyeceksiniz .

İhtiyaç söylendikten sonra arkasına okunacak:

“Ya ğıyâsel müsteğîsîne velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm.” (Mecmuatül Ahzab)

Zihin açma duası, İmanı bütün insanların Allah tan istemeleri çok güzeldir, açılan eller boş çevrilmez şüphesiz. İnsanların zihinleri zaman zaman bunalır algılayamaz olurlar, hatırlamakta zorluk çekerler. Kimisi sınavlarda başarılı olmak için çalıştıkları konuların aklına gelmesi, kimisi unutkanlığına çare arar. Tabi ki hafızayı güçlendiren , zihni açmak için dualar vardır, bu duaları okumayı alışkanlık haline getirenler, fayda gördüklerini söylemektedir. Sizlerde okuyarak ve gerektiği gibi çalışarak fayda bulabilirsiniz. Okuduğumuz duaların fayda etmesi için tabi ki de önce duaları okuyup sonra derslerimize çalışmak şart. Olmayan bir şeyi hatırlayamazsınız..

Zihin Açmak hafızayı güçlendirmek İçin Okunacak Dualar

Fatiha Suresi joker gibidir her nerde ne sıkıntıda ne istekte olursa olsun her derde deva gibidir. Böyle bir özelliğe sahiptir. Fatiha Suresini okumak zihni açar.

”Ya men leccemel mütekebbirine bi licami azametihi sellim ya hafız.”

Manası: Ey muhafaza eden Allahım! Kibirlenenleri, azametinin gemiyle dizginle, bize selamet ver, bizi selamete çıkar.

”Allahümme rabbizitni ilmen ve fehmen ve imanen.”

Manası: A llah’ım Hafızamı aç, ilmimi çoğalt, fehmimi aç imanımı artır.

Zihin Açmak İçin Okunacak Dualar.

Aşağıda yazacağımız 3 dua sabah akşam olmak koşuluyla üçer defa okunmalıdır. Bu dualar unutkanlıktan şikayeti olanlara ve öğrencilerin daha başarılı olmalarında manevi olrakta rahatlatarak daha başarılı olmalarına yardımcı olmaktadır. Başka sıkıntılarda okunabilir bu dualar.

”Allahümme’rzukni fehme’n-nebiyyine ve hıfza’l murseline ve ilhame’l-melaiketi’l-mukarrebine bi rahmetike Ya Erhamer-rahimin.”

Manası: Ey merhametlilerin en merhametlisi Allah’ım! Senin rahmetinden istiyorum ki, Peygamberlerin anlayışını ve onların hafızası gibi hafızayı ve kendine yakınlaştırdığın meleklerin ilhamını bana lütfet.

”Allahümme elhimmi ilmen alemu bihi evamirake ve nevahiyeke, ve’rzukni fehmen a’lemu bihi keyfe ünacike Ya Erhamer-rahimin.”

Manası: Ey merhametlilerin merhametlisi Allah’ım! Senin rahmetinden niyaz ediyorum ki, Peygamberlerine verdiğin anlayış ve hafıza kabiliyetinden ve yakın meleklerine verdiğin ilham kabiliyetinden bana da ver.

”Allahümme ekrimni bi nuri’l-fehmi ve ahricni min zulümati’l-vehmi ve’ftah li ebvabe rahmetike ve’nşur aleyye min hazaini ilmike Ya Erhamer-rahimin.”

Manası: Ey merhametlilerin merhametlisi Allah’ım. Bana anlayış nuru bağışla. Beni kötü karanlıklardan kurtar. Rahmet kapılarını aç ve ilim hazinelerinden bana da lütfet.

İlginizi Çekebilir..

İnsanların Okumama Aşkına Hastayım

İnsanların Okumama Aşkına Hastayım

İnsanların Okumama Aşkına Hastayım Ben anlamadım arkadaşlarımı, yazılan yazıları okumak, bu kadar zor mu? Okumak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*