Ana Sayfa / Şiirler / İnsanların Okumama Aşkına Hastayım
İnsanların Okumama Aşkına Hastayım
İnsanların Okumama Aşkına Hastayım

İnsanların Okumama Aşkına Hastayım

İnsanların Okumama Aşkına Hastayım

Ben anlamadım arkadaşlarımı, yazılan yazıları okumak, bu kadar zor mu? Okumak neden bu kadar zor geliyor?

Hz Ali;bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum

Bu söz beni çok etkiler. Neden diye soracak olursanız kısaca anlatayım; Bu bizim dinimiz İslamdan kaynaklıdır, ben okumayı, okumanın manasını beş yaşımda  yaz aylarında kasabanın camisinde çocukların  dualar öğrenmesi için açılan bir kursta öğrendim. İmam çok güzel şeyler anlatırdı, zevkle dinlerdik, bir gün, yine anlatıyordu hocamız; okuyun öğrenin okumak dinimizin emri. Ben bu sözlerin ne manaya geldiğini bilmiyordum, camininde en küçüğüydüm kurstaki ablalar hep büyüktü. Başladım konuşmaya, hoca güldü ne diyordun sen? sor bakalım, dedi.

Bende oturduğum yerden konuşmama devam ettim. Hoca bana; ayağa kalk herkes duysun, seni görsünler boyun pek küçük kayboldun arada.

Ayağa kalktım hoşuma gitmişti, herkes beni dinleyecekti; Şimdi okumak nedir ki? Ben bilmiyorum nasıl okuyacağız hocam, ben bilmiyorum ki?

Hoca; peki sen duvarları nasıl öğrendin?
-Bana ablalar söylüyor bende tekrar ediyorum, aklımda kalıyor bende öğreniyorum.
Hocanın yüzündeki o sevecen sevgi dolu, gülümsemeyi hiç unutamam.
Peki ben anlatayım sen otur yerine dedi. Ahmet hoca başladı anlatmaya;
Hz. Peygamber(asm), mağaraya gidip tek kalmayı kendine huy edinmiş o mağaraya Hira mağarası denir adı o. Yine böyle saklandığı bir gün,  Ramazan ayının 27. gecesi (Pazar-Pazartesi) güneşin ağarmaya başlamasından az önce güneşin doğduğu yerde, çok parlak nurdan bir şekil görmüş; o zamana kadar hiç görmediği, bu nurlu varlığın (Cebrail) kendisine seslendiğini duymuştur.

Hz. Peygamber efendimiz bu gördüğü parlak şeyle konuşmasını şöyle anlatmış çocuklar:  “Melek bana okumamı emretti. Kendisine okuma bilmediğimi söyledim. Beni kollarının arasına alıp hızlıca sıktı; sonra ‘Oku!’ dedi. Ben yine, ‘Okuma bilmem’ dedim. Beni tekrar kollarının arasına aldı, hızlıca sıktı ve ‘Oku!’ diye tekrar etti. Ben yine ‘Okuma bilmem’ dedim. Üçüncü defa kollarının arasına alıp daha hızlı sıktıktan sonra bıraktı ve şöyle dedi: ‘Yaratan rabbinin adıyla oku; O, insanı bir damla sudan yarattı. Oku!

Allah’ın adıyla oku . Peygamberimiz sonra okumuş. 

Hayranlıkla dinledim, camiden eve döndüm, ağlamaya başladım ben okuyacağım, anne beni al kollarının arasına sık. Annem çıldırdı, benim ağlamam durmuyordu. kaç gün aklıma geldikçe ağladım, sonunda annem tamam seni okula gönderim orada oku. Çok sevindim ondandır okula başlama yaşım 6 .

Neden anlattım bunu; Aklı yeten her Müslüman bunu bilir, duyar, okur, bir şekilde okuma yazmanın güzelliğinin, Dinimizde de ilk emri, olduğunu bilir. Ama okumak yazmak denildiğinde, uygulamada pek bir şey görünmez. Yazmak bana göre insanın en yakın dostudur, okumaksa insanın yaşama kaynağıdır, bilgisidir, becerisidir, düşüncesidir, kör bakan gözlerin ışığıdır.

Valide> Exx birtane yorum yok senden, yorum yapın  lütfen
AnGeL> az içiyorsun
Exx> forum bana ters birşeyi Valide
AnGeL> Exx anca depiklemeyi bilir
Valide> ne formu ya form dil,  tatlıalemin web
Exx> her neyse işte ( . )koysam yeterlimi
Valide> Exx harbi tekme atacam sana
Loris__> Exx :)))
AnGeL> biri tepiklencek dersen koşarak gider annem
Valide> konuştur şu bilgini 2 yorum at Allhala
Exx> gaza gelmem Valide 🙂
Valide> Exx ne gazı ? aşkolsun tamam daha demem pardon kırıldım vallahi!!!
AnGeL> GeCe_GüNeŞi  uyudunmu gıs Exx ekmek var yenimi

Beni çok şaşırttın kardeşim ne vardı bir yorum atsaydın, seni tanımama yardımcı olsaydın. Veya yazıları okuyupta, sen yazanları tanısaydın birşeymi olurdu. Bak nelere vesile oldun bir okusan, sende verdiğin ilhamdan şaşkınlık duyardın. Teşekkür ederim kardeşim.

Çok Boş İş Seviyoruz Çok

Sevgili aSb` Sanda teşekkür ederim sizlerin olumsuz cevaplarıyla güzel bir yazı, ”okumanın dinimizdeki yeri ve önemi” hazırlamama vesile oldunuz Allah razı olsun teşekkür ederim.

aSb`> Ohoo baktimda Ben bunu Okuyana kadar 10 dakika geçer herhalde:)En iyisi sağlıklısı Yarin
Valide> ben bu insanların okumama aşkına hastayım püffffffffffffff bunu yazı yapacağım yarın yayımlıyacağım.
aSb`> Okusaydım üniversite okurdum abla 🙂
Valide> yazmaya başladım ne alak ben genel bahsettim, çok boş iş seviyoz çokkkk

aSb`> Başkalarını bilmemde Ben bayılırım. Ben yavaş yavaş kaçayım.

Evet arkadaşlarımla bir konuda anlaşamıyoruz, okumak , okuduğun yazıya yorum yapmak, düşünmek, insan beyninin, genç kalması demektir. Unutkanlık beyni çalıştırma maktan olur. Bu ne olursa olsun, günümüzde okumak, okuyacak, yazılara ulaşmak çok kolay. İnternet çağındayız. Bundan 40 yıl önce, bir kitapla 20 kişi okurdu bulamadık kitapları, gazete falan hak getire, kim kaybetmiş de, biz bulalım. Saman kağıttan sarı yapraklı bir deftere öğretmen okur biz yazardık. Ne günlerdi ama.

Okulun Müdürü Atilla Ünlü Şehre indinde defterler alırdı kalemler, iyi not alana, akıllı durana, ilk okuyana, başarı ödülü diye verirlerdi. En başarılı olana da hikaye kitabı, iki kezde ben almıştım.

Şimdi düşünüyorum, bizleri ailelerimizi kırmadan ne güzel tamamlamış eksiklerimizi. Hiç düşünmemiştim o zaman çok kızardım, ben okudum ben yazdım, ben çözdüm neden ona verdi kalemi neden, ötekine verdi defteri… Şimdi hürmetle anıyorum, bizlere okuma yazma aşkını veren o güzel öğretmenlerimi. Allah hepsinden razı olsun. Teşekkür ederim.

İlginizi Çekebilir..

şiir

Bugüne Kadar Be Kadın

Bugüne Kadar Be Kadın Bugüne Kadar Ne güzel sözlerdi bunlar, insanın aklını başından alan. İnandım …

Bir Yorum

  1. Ah valide mm ahh,çocuklukta gençlikde bizim zamanımzdaymış.Burada yazılan 3-5 kelimeye yorum yapmaktan aciz gençliğimiz kanalda yazılan sayfalar dolusu yazıları okuyorlar.bu yazıyı okumak için 10 dk sürer diyen arkadaşımız kanalda yazılan sohbeti okurken saatlerini veriyor halbuki.Validem anneem biz inatla yazalım biz inatla okuyalım elbet birilerine ulaşıyoruzdur.Emeğine yüreğine sağlık anneem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir